Ako vybrať detskú AUTOSEDAČKU

Nákup

detskej autosedačky je VEĽMI ZODPOVEDNÁ úloha. Vaše dieťa musíte zabezpečiť pri jazde autom pomocou autosedačky. Jej výber nie je dobré podceňovať, existuje veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú kvalitu a následne aj funkciu autosedačky. Na čo by ste si mali pri nákupe autosedačky dať pozor a podľa akých kritérií ju mali vyberať, sa vám pokúsime poradiť v nasledujúcich riadkoch.

 

1. Prečo kupovať autosedačku

Povinnosť zabezpečiť dieťa pri jazde automobilom pomocou vhodnej autosedačky ukladá sám ZÁKON. Hlavným dôvodom je predovšetkým zabezpečiť čo najväčšiu BEZPEČNOSŤ dieťaťa v prípade autonehody. Uvedomte si, že nie ste schopný dieťa pri náraze v náručí udržať!!!. Už náraz pri rýchlosti 15 km/hod. môže byť pre dieťa smrteľný.

2. Autosedačka ako povinná výbava auta

Dieťa MUSÍTE zaistiť do autosedačky, ak jeho telesná hmotnosť neprevyšuje 36 kilogramov alebo jeho výška nepresahuje 150 centimetrov.

3. Podľa čoho vybrať tú správnu

Rozhodujúcimi kritériami, podľa ktorých by ste mali vyberať autosedačku je už spomínaná telesná HMOTNOSŤ dieťaťa a jeho VÝŠKA. Týmto dvom parametrom by ste mali autosedačku prispôsobiť.

Rozhodne neodporúčame, aby ste z ekonomických dôvodov kupovali sedačku väčšiu. Verte, že neušetríte, naopak v prípade nehody, autosedačka riadne neplní svoju funkciu. Život vášho dieťaťa má rozhodne väčšiu cenu.

4. Skupiny autosedačiek

Detské autosedačky delíme do piatich základných skupín, ktoré sú odvodené podľa hmotnosti dieťaťa (sedačky nikdy nie sú kategorizované podľa veku dieťaťa):

• Skupina 0:od narodenia do 10 kg, približne do 18 mesiacov.
• Skupina 0+: od narodenia do 13 kg, približne do 2 a pol až 3 rokov. 
• Skupina I: od 9 do 18 kg, približne od 1 roka do 5-6 rokov.
• Skupina II: od 15 do 25 kg, od 4 do 9 rokov.
• Skupina III: od 22 do 36 kg, od 7-8 rokov do 12 rokov

5. Akú autosedačku kúpiť

Vždy kupujte autosedačku, ktorá je vybavená operadlami a opierkou chrbta. Jednoduché a obyčajné podsedáky sú absolútne nevhodné a nedostačujúce.

Autosedačka by mala mať jednoducho a intuitívne označené príchytky na bezpečnostné pásy. Príchytky bránia tomu, aby ste dieťa v autosedačke zle pripútali, čo je zásadný faktor, ktorý ovplyvňuje funkciu autosedačky v prípade autonehody. 

6. Ďalšie faktory ovplyvňujúce kúpu autosedačky

Pri nákupe autosedačky venujte pozornosť aj kvalite polstrovania a materiálov, z ktorých je autosedačka vyrobená. 

Rozhodne sa vyhnite nákupu už použitej autosedačky. Nikdy nemôžete získať istotu, že autosedačka nie je poškodená. 

Uistite sa, že vami vybraný typ autosedačky je riadne homologizovaný. K tomu vám pomôže prítomnosť značky R44-04 alebo R44-03.

Tiež smerujte svoju pozornosť na číslo skúšobnej značky, kde prvé dvojčíslo alebo číslo za lomítkom udáva súčasnú verziu normy, ktorú daný typ spĺňa. Napr. číslo 04 na začiatku sériového čísla alebo za jeho lomkou udáva, že autosedačka spĺňa normu bezpečnosti v prípade bočného nárazu. 

7. Uchytenie

Značka Universal znamená, že autosedačka je univerzálna a je možné ju pripevniť do všetkých typov automobilov. 
Univerzálne modely

musia byť vybavené tretím úchytom, ktorý slúži na obmedzenie rotácie autosedačky v prípade čelného nárazu. 

 

 

Značka Isofix znamená, že úchyt nie je univerzálny a hrozí riziko, že nebude kompatibilný s vaším automobilom. Zoznam vozidiel, v ktorých môže byť použitá autosedačka s neuniverzálnym úchytom Isofix, by mal byť uvedený výrobcom na webových stránkach alebo by ich mal mať k dispozícii sám predajca. 

Autosedačku vždy vyberajte tak, aby sa v nej vaše dieťa cítilo dobre a

pohodlne. Nezabudnite, že v autosedačke môže stráviť pri cestovaní aj niekoľko hodín.

Vyberajte autosedačku nielen pohodlnú, ale hlavne kvalitnú a bezpečnú.